Prezentácia knihy Krajina příběhů: Drahanská vrchovina

Všetkým milovníkom historických a tradovaných tajuplných príbehov je určená kniha Krajina příběhů: Drahanská vrchovina, ktorej verejná prezentácia sa uskutoční vo štvrtok 26. januára o 17.00 hod. vo Verejnej knižnici Jána Bocatia na Hlavnej 48 v Košiciach. Kniha vyšla v Českej republike a prezentuje juhomoravskú oblasť - Drahanskú vrchovinu - prostredníctvom devätnástich poviedok z rôznych dejinných období. Ich autormi sú Slováci - spisovatelia z košickej Literárnej spoločnosti Pravé orechové – Slavomír Szabó a Zuzana Kratyinová. Za českú stranu na knihe autorsky spolupracoval Jozef Jančo, ktorý dielo doplnil informáciami o Drahanskej vrchovine a jej zaujímavostiach. Na verejnej prezentácii budú prítomní autori i český vydavateľ.

„Kniha vznikla spoluprácou Miestnej akčnej skupiny Moravský kras a Literárnej spoločnosti Pravé orechové. Po študijnej miestopisnej a historickej príprave sme na začiatku leta navštívili devätnásť obcí Drahanskej vrchoviny, kde sme sa stretávali najmä s ich najstaršími obyvateľmi. Vyrozprávali nám mnohé tradované povesti, ale i skutočné príbehy, ktoré sa viažu k jednotlivých miestam v tejto oblasti. Ich rozprávania sme literárne spracovali do poviedok, ktoré ešte prešli historickou a etnografickou oponentúrou. Príbehy Moravanov nás veľmi upútali, pretože od tých, ktoré spracúvame najmä na východe Slovenska, sa líšia nielen prostredím, ale aj dobovou hierarchiou hodnôt a celkovým náhľadom na svet. Staré príbehy sa v Českej republike doposiaľ tradujú viac ako na Slovensku," povedal spoluautor knihy a predseda Literárnej spoločnosti Pravé orechové Slavomír Szabó.

Kniha Krajina příběhů: Drahanská vrchovina zahŕňa príbehy o dejinných zlomoch, akými boli napríklad vpád tatárskych vojsk v 13. storočí alebo vplyv Bitky na Bielej hore v 17. storočí. Z novších príbehov sú to napríklad historky spojené s výstavbou železnice v 19. storočí. Iné poviedky zasa približujú rôzne povery a magické rituály, ktoré sa v minulosti praktizovali na moravskom vidieku, a tiež miestne „mýtické bytosti“, akými boli divožienky alebo hejkal.

„Každý z príbehov sa viaže ku konkrétnemu miestu, ktoré môžu turisti navštíviť. Preto sme poviedky doplnili o praktické informácie bedekrového charakteru. Kto má záujem, môže si knihu čítať ako beletriu. Kto má hlbší záujem o Drahanskú vrchovinu, môže knihu použiť ako príbehový bedeker a jednotlivé miesta navštíviť. Spojením architektonických pamiatok a prírodných útvarov s príbehmi vzniká nový program v cestovnom ruchu, o ktorý sa už teraz zaujíma početná skupina turistov. Súčasťou verejnej prezentácie knihy vo Verejnej knižnici Jána Bocatia bude i predstavenie Drahanskej vrchoviny slovom i obrazom," uviedol spoluautor knihy a riaditeľ Miestnej akčnej skupiny Moravský kras Jozef Jančo.

Literárna spoločnosť Pravé orechové je občianske združenie spisovateľov z Košíc. Autori tvoria beletriu na základe pamäte ľudu a archívnych materiálov. Spoločnosť vznikla v roku 2001.

Zdroj: www.vkjb.sk/podujatia/prezentacia-knihy-krajina-pibh-drahanska-vrchovina