Miniprojekty

Cílem modelového projektu je vytvořit koncepční dokument (včetně finančního plánu), který stanoví pravidla pro výstavbu/případně rekonstrukci. Např. energetickou spotřebu domů, použití solárních panelů, konstrukční požadavky na domy (tvar střechy, vzdálenost domů, výška domů..), řešení dopravní infrastruktury.... Pro tyto účely lze v České republice využít jeden z nástrojů územního plánování – regulační plán. Ty obce, které ještě nemají územní plán hotový, mohou určité požadavky začlenit i do tohoto dokumentu.
MAS Moravský kras a přidělený odborník z Německa (Christiane von Knorre z architektonické kanceláře “Auraplan”) nabízí aktivní spolupráci na přípravě regulačního plánu (či doplnění územního plánu), zejména pak návrhy konkrétních řešení spojených s úsporami energie.

Ke spolupráci jsme hledali obce, ve kterých se plánuje některá z následujících aktivit:
- rozšiřování stávající výstavby
- úplně nová výstavba
- rozsáhlejší oprava stávající výstavby (ne jeden-dva domy)

Z 56 obcí na území MAS Moravský kras jsme vybrali 2 - Rájec-Jestřebí a Řícmanice.

V Řícmanicích prozatím jednání probíhají.

V Rájci-Jestřebí jsme s procesem téměř u konce. Zastupitelstvo obce přijalo doporučení, která budou předáváná stavebníkům spolu s územně-plánovacími informacemi, jejichž dodržení je povinné. Tato doporučení se prozatím týkají výstavby v území "U Trati".

- Oslovení zastupitelstva městyse Rájec-Jestřebí a představení projektu
- Sada doporučení pro výstavbu ve území "U Trati" od Christiane von Knorre, architektonická kancelář “Auraplan”, Německo

V prosinci 2010 Christiane von Knorre  osobně navštívila obě vesnice a společně jsme se dohodli na dalším postupu (celý zápis si můžete stáhnout zde):

Rájec-Jestřebí - další postup:
- připravit vzor smlouvy na pronájem stavebních míst
  • na velmi dlouho dobu
  • ze strany města nevypověditelnou
- připravit různé scénáře úspor
- promyslet pravidla výstavby

Řícmanice - další postup:
- Lenka Lišková zašle naskenovanou studii výstavby v pasivních standardu
- Lenka Liškov předběžně domluví přítomnost MAS na jednání k zástavbové studii
- MAS Moravský kras se sejde s ing. Pejchalem a představí mu možnosti INTENSE a miniprojektu
- MAS se zúčastní schůzky k přípravě zástavbové studie k lokalitě Z3
předběžně domluví přítomnost MAS na jednání k zástavbové studii
- MAS se zúčastní schůzky k přípravě zástavbové studie k lokalitě Z3

Rájec - Jestřebí - výstupy

Úvahy o možnostech zvyšování energetické efektivnosti obecní bytové výstavby

Územní plán, dlouhodobé pronájmy parcel, ekonomická výhodnost

Obec Senetářov, Spolek Muzeum Senetářov pořádají 16.06.2017 v zahradě muzea Senetářovské gulášové slavnosti. Zahájení ve 13:00.

21.3.2018

28. Velikonoční jedovnický jarmark, sobota 24. března 2018 od 7.30 do 16.00 hodin v sále KD Jedovnice

24.11.2017

27. Mikulášský knižní jarmark, sobota – 2. prosince 2017, otevřeno od 7.30 do 12.00 hodin, sál KD Jedovnice a u KD