www.mas-moravsky-kras.cz
Čarokrásné krasové scenérie, pradávno obývané jeskyně a historie „železné huti českých i moravských zemí”. To vše se odráží v práci zdejších obyvatel a výrobcích, které zasluhují Vaši pozornost.

Zaregistrovali jsme projekt spolupráce se Slovenským krasem

Projekt byl připraven na základě intenzivní spolupráce obou partnerů. Na společných setkáních byly diskutovány možnosti spolupráce při propagaci regionů, které spojují dva hlavní rozvojové potenciály: blízkost velkých měst (Brno a Košice) a dále existence v evropském měřítku unikátních krasových jevů, zachovalé přírody a dosud opomíjeného kulturního dědictví krasu.

Území Slovenského krasu bylo 1. března 1977 jako první na Slovensku zapsáno do mezinárodní sítě biosférických rezervací v rámci programu UNESCO - Člověk a biosféra. Na zasedání Výboru světového dědictví 4. - 9. 12. 1995 v Berlíně byly jeskyně Slovenského krasu a přilehlého Aggtelekského krasu v Maďarsku zapsány do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jeskyně Domica se 2.2.2001 zařadila do Seznamu mokřadů mezinárodního významu Ramsarské konvence jako reprezentativní, vzácný a jedinečný příklad přírodního typu podzemního mokřadu v rámci celé Evropy s velkým hydrologickým významem s výskytem podzemních krasových vod. Pro své výjimečné přírodní a estetické hodnoty byl Nařízením vlády Slovenské republiky č.101 z 13. února 2002 vyhlášen Slovenský kras za národní park. Součástí národního parku je i 10 národních přírodních rezervací, 6 přírodních rezervací a 16 národních přírodních památek (jeskyně).

Území CHKO Moravský kras je největším a nejlépe vyvinutým krasovým územím v ČR. Bylo vyhlášeno v roce 1956 jako v pořadí třetí velkoplošné chráněné území v tehdejším Československu, po Vysokých Tatrách a Českém ráji. Systém jeskyně Amatérské s téměř 34 km je nejdelším podzemním systémem a Rudické propadání je nejmohutnějším ponorem v Česku. I. zóna ochrany zaujímá 17 % rozlohy chráněné oblasti a zahrnuje 17 přírodních rezervací a památek (z toho šest z nich v národní kategorii). Hodnotu území zdůraznilo zařazení podzemního systému Punkvy v roce 2004 mezi mezinárodně významné lokality Ramsarské úmluvy. Téměř polovina území chráněné oblasti byla začleněna do soustavy Natura 2000.

Partnerem projektu bez finanční účastí bude i VITRA Center za uravnotežen razvoj Cerknica ze slovinského pohoří Kras. Tato oblast na hranicích mezi jihozápadním Slovinskem a severovýchodní Itálií dala jméno všem krasovým oblastem na světě. Dvacet jeskyní je zpřístupněno turistům. K nejnavštěvovanějším patří Postojenské a Škocjanské jeskyně, které jsou od roku 1986 zapsány v seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Nedostatečně využit potenciál představuje hlavně kulturní dědictví spojené s krasem. Proto v rámci projektu se bude mapovat historické a kulturní dědictví v obou územích a dalšími aktivitami bude jeho propagace s návazností na oživení cestovního ruchu. Obě krasové území, které díky jeskyním přitahují návštěvníky (např. jen do 5 přístupných jeskyní Moravského krasu se v roce 2010 prodalo 395 tis. vstupenek), musí nabídnout i další možnosti, aby návštěvník zůstal delší dobu na jejich území a nejen 2-3 hodiny které je třeba na návštěvu jeskyní. Snahou obou místních akčních skupin je prohloubit vnímání krasu nejen jako místa s unikátními jeskyněmi, ale i místa s bohatou nabídkou aktivit a zajímavých míst spojených s kulturním dědictvím. Součástí projektu budou vzdělávací akce (využití kulturního dědictví v cestovním ruchu) a meziregionální vzájemná propagace v partnerských regionech. Vzájemnou spoluprací založenou na využití společných rozvojových potenciálů se prohloubí vnímání Slovensku a Moravského krasu jako míst s bohatou nabídkou aktivit, zajímavých míst, kde si návštěvník opravdu může vybrat a hlavně kde se nikdy nebude nudit a bude odcházet plný zážitků. Hlavním přínosem projektu bude vytvoření společných produktů a společného marketingu venkovského cestovního ruchu v Slovenském a Moravském krasu s potenciálem postupného rozvoje tohoto modelu i do jiných evropských krasových oblastí. Koncept společné propagace a marketingu krasových oblastí je hlavním inovativním prvkem projektu.

Kolik obcí a měst má území MAS?

36%


33%


31%


Počet hlasujících: 810

Rezervace stanů
POUZE
na e-mailu: masmk@seznam.cz

Sociální sítě

 
YouTube                 Facebook

moravskykras.eu
Verze s větším písmem pro slabozraké
16.3.2023

Na Květném pátku 31.3.2023 ve Sloupě se představí i naši producenti, přijďte je podpořit!

7.9.2021

Přijďte 11.9.2021 na akci Otevřeno ve stájích dětské jezdecké školy Řícmanice.

22.6.2021

Mydlidědek - zahájení prázdnin 1.7.2021, dílničky a řemesla na dvoře

5.5.2021

Výstava Buď připraven! Stoletý příběh blanenského skautingu

Mapa stránek / Prohlášení o přístupnosti / Webdesign / Webmaster / Copyright 2008 MAS MK