www.mas-moravsky-kras.cz
Čarokrásné krasové scenérie, pradávno obývané jeskyně a historie „železné huti českých i moravských zemí”. To vše se odráží v práci zdejších obyvatel a výrobcích, které zasluhují Vaši pozornost.

Uspěli jsme s dalším mezinárodním projektem!

MAS Moravský kras o.s. a Občianske združenie KRAS uspěli se svým projektem spolupráce Leader Kras-naše spoločné dedičstvo. Dne 26. 8. 2011 byl tento projekt doporučen hodnotitelskou komisí k realizaci v rámci opatření IV.2.1. Realizace projektů spolupráce - 13. kolo PRV na česlé straně. Na slovenské straně byl tento projekt schválen již 19.8.2011.

Projekt propagací málo známého kulturního dědictví rozvíjí bohatství a identitu středoevropských krasových oblastí. Aktivně oslovuje zatím pasivní potencionální návštěvníky regionů pomocí vysoce účinného nástroje komunikace filmu a webových prezentací. Další aktivou projektu jsou vzdělávací akce zaměřené na reálné potřeby území a využívající místní odborné kapacity a společné festivaly kulturního dědictví krasu. Inovativním prvkem projektu je společný marketing kulturního dědictví krasových oblastí, který má potenciál postupného rozvoje tohoto modelu i do jiných evropských krasových oblastí v navazujcíích projektech a aktivitách.

Projekt byl připraven na základě intenzivní spolupráce obou partnerů. Na společných setkáních byly diskutovány možnosti spolupráce při propagaci regionů, které spojují dva hlavní rozvojové potenciály: blízkost velkých měst (Brno a Košice) a dále existence v evropském měřítku unikátních krasových jevů, zachovalé přírody a dosud opomíjeného kulturního dědictví krasu.

Území Slovenského krasu bylo 1. března 1977 jako první na Slovensku zapsáno do mezinárodní sítě biosférických rezervací v rámci programu UNESCO - Člověk a biosféra. Na zasedání Výboru světového dědictví 4. - 9. 12. 1995 v Berlíně byly jeskyně Slovenského krasu a přilehlého Aggtelekského krasu v Maďarsku zapsány do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jeskyně Domica se 2.2.2001 zařadila do Seznamu mokřadů mezinárodního významu Ramsarské konvence jako reprezentativní, vzácný a jedinečný příklad přírodního typu podzemního mokřadu v rámci celé Evropy s velkým hydrologickým významem s výskytem podzemních krasových vod. Pro své výjimečné přírodní a estetické hodnoty byl Nařízením vlády Slovenské republiky č.101 z 13. února 2002 vyhlášen Slovenský kras za národní park. Součástí národního parku je i 10 národních přírodních rezervací, 6 přírodních rezervací a 16 národních přírodních památek (jeskyně).

Území CHKO Moravský kras je největším a nejlépe vyvinutým krasovým územím v ČR. Bylo vyhlášeno v roce 1956 jako v pořadí třetí velkoplošné chráněné území v tehdejším Československu, po Vysokých Tatrách a Českém ráji. Systém jeskyně Amatérské s téměř 34 km je nejdelším podzemním systémem a Rudické propadání je nejmohutnějším ponorem v Česku. I. zóna ochrany zaujímá 17 % rozlohy chráněné oblasti a zahrnuje 17 přírodních rezervací a památek (z toho šest z nich v národní kategorii). Hodnotu území zdůraznilo zařazení podzemního systému Punkvy v roce 2004 mezi mezinárodně významné lokality Ramsarské úmluvy. Téměř polovina území chráněné oblasti byla začleněna do soustavy Natura 2000.

Partnerem projektu bez finanční účastí bude i VITRA Center za uravnotežen razvoj Cerknica ze slovinského pohoří Kras. Tato oblast na hranicích mezi jihozápadním Slovinskem a severovýchodní Itálií dala jméno všem krasovým oblastem na světě. Dvacet jeskyní je zpřístupněno turistům. K nejnavštěvovanějším patří Postojenské a Škocjanské jeskyně, které jsou od roku 1986 zapsány v seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Nedostatečně využitý potenciál představuje hlavně kulturní dědictví spojené s krasem. Proto v rámci projektu se bude mapovat historické a kulturní dědictví v obou územích a dalšími aktivitami bude jeho propagace s návazností na oživení cestovního ruchu. Obě krasové území, které díky jeskyním přitahují návštěvníky (např. jen do 5 přístupných jeskyní Moravského krasu se v roce 2010 prodalo 395 tis. vstupenek), musí nabídnout i další možnosti, aby návštěvník zůstal delší dobu na jejich území a nejen 2-3 hodiny které je třeba na návštěvu jeskyní. Snahou obou místních akčních skupin je prohloubit vnímání krasu nejen jako místa s unikátními jeskyněmi, ale i místa s bohatou nabídkou aktivit a zajímavých míst spojených s kulturním dědictvím. Součástí projektu budou vzdělávací akce (využití kulturního dědictví v cestovním ruchu) a meziregionální vzájemná propagace v partnerských regionech. Vzájemnou spoluprací založenou na využití společných rozvojových potenciálů se prohloubí vnímání Slovenského a Moravského krasu jako míst s bohatou nabídkou aktivit, zajímavých míst, kde si návštěvník opravdu může vybrat a hlavně kde se nikdy nebude nudit a bude odcházet plný zážitků. Hlavním přínosem projektu bude vytvoření společných produktů a společného marketingu venkovského cestovního ruchu v Slovenském a Moravském krasu s potenciálem postupného rozvoje tohoto modelu i do jiných evropských krasových oblastí. Koncept společné propagace a marketingu krasových oblastí je hlavním inovativním prvkem projektu.

Seznam všech projektů schválených na české straně pro 13. kolo příjmu žádostí PRV je ke stažení zde.


Kolik obcí a měst má území MAS?

30
36%


59
33%


103
31%


Počet hlasujících: 810

Rezervace stanů
POUZE
na e-mailu: masmk@seznam.cz

Sociální sítě

 
YouTube                 Facebook

moravskykras.eu
Verze s větším písmem pro slabozraké
16.3.2023

Na Květném pátku 31.3.2023 ve Sloupě se představí i naši producenti, přijďte je podpořit!

7.9.2021

Přijďte 11.9.2021 na akci Otevřeno ve stájích dětské jezdecké školy Řícmanice.

22.6.2021

Mydlidědek - zahájení prázdnin 1.7.2021, dílničky a řemesla na dvoře

5.5.2021

Výstava Buď připraven! Stoletý příběh blanenského skautingu

Mapa stránek / Prohlášení o přístupnosti / Webdesign / Webmaster / Copyright 2008 MAS MK