Informace k fotovoltaické elektrárny v Ráječku

Stavba prostřední části fotovoltaické eletkrárny v Ráječku má zelenou. Třetinu elektrárny povolil stavební úřad v Blansku. Proti tomuto rozhodnutí se Ráječkovští zatím neodvolali. Na jednání je nejvíc zajímalo, jestli při deštích nebude docházet k zaplavení místa mezi hřbitovem a benzínkou. Dále stojí o větší zazelenění panelové plochy. Upozorňují i na to, že panely budou stát v ochranném pásmu hřbitova.

Společnost Papeno, která les solárních panelů v Ráječku staví, má nyní povolení na elektrárnu číslo dvě. „V Ráječku chtějí postavit tři plochy fotovoltaické elektrárny. My jim nyní povolili tu prostřední. Tvoří asi třetinu z celkové třicetihektarové plochy,“ přiblížil vedoucí stavebního úřadu v Blansku Petr Rizner. Odpůrci elektrárny se mohou proti tomuto rozhodnutí odvolat. „Zatím tak neučinili,“ podotkl Rizner. Podle něj Papeno dále usiluje o stavební povolení na další dvě plochy. Žádosti ještě doplňuje.

Zda se Papenu elektrárna podaří postavit, to bude jasné snad až v únoru. Tvrdí to ráječkovský starosta Vít Rajtšlégr.

Ráječkovští, kteří proti stavbě eletkrárny podepsali petici a založili také občanské sdružení, trvají na svých požadavcích. Minulý týden je zopakovali na jednání s účastníky řízení. „Obávají se, že při deštích bude stékat z pole dolů voda na místo mezi hřbitovem a benzínkou, i na některé jejich pozemky. My po investorovi požadujeme, aby nahoře udělal hrázky, které by zabránily rychlému stékání vody. Při průtrži se totiž voda pod panely nestačí vsáknout,“ popsal za odbor životního prostředí v Blansku Pavel Konečný. Podle něj při deštích docházelo k zaplavování části u benzínky i v minulosti. „Zda se situace ještě zhorší, to zjistíme, až bude elektrárna v provozu,“ dodal.

Odborníci na ochranu životního prostředí dále požadují vysadit u elektrárny více zeleně. Podle původního plánu tam měly stát dřeviny dvacet metrů od sebe. „Občanské sdružení z Ráječka požadovalo rozestupy po pěti metrech. My trváme na osmi metrech. Tato zeleň by měla ukrýt panelovou plochu před pohledy ze silnice i hřbitova,“ pokračoval Konečný s tím, že by v areálu měly být průchody pro ježky a další drobná zvířata. Papeno musí také obnovit remízek, který nechalo bez povolení skácet.

Na obnově remízku trvají také lidé z občanského sdružení. „Dále se nám nelíbí to, že elektrárna stojí něco přes dvacet metrů od hřbitova. Ochranné pásmo hřbitova je přitom sto metrů. Pokud nebudou všechny naše požadavky splněny, proti rozhodnutí stavebního úřadu se odvoláme,“ sdělil jeden ze členů sdružení, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Fotovoltaická elektrárna začala na okraji Ráječka růst bez stavebního povolení. Investor tak musel sáhnout do kapes pro nejednu pokutu. Protože se mu nepodařilo stavbu zkoaludovat už loni v prosinci, nebude moct energii prodávat za vysoké sumy peněz, se kterými počítal.
(převzato z Blanenského deníku z 24. 2. 2011)