EX-post evaluace Strategického plánu Leader

Hlavní doporučení vyplývající z ex-post evaulace:

Pro další období by se ve strategii MASMK měli cíle vycházet z identifikovaných problémů a potřeb a orientovat se na i podporu konkurenceschopnosti zemědělství, problematiku lidských zdrojů, zaměstnanosti a školství, rozvíjet ekonomiku založenou na znalostech a inovacích), udržitelném růstu (podporovat konkurenceschopnější a ekologičtější ekonomiku méně náročnou na zdroje) a inkluzivním růstu (podporovat ekonomiku s vysokou zaměstnaností vyznačující se sociální a územní soudržnosti). Lépe by měl být konstruován samotný model intervenční logiky strategie, tak aby vysvětlil, jak by mělo být s navrženými vstupy dosaženo zamýšlených cílů, pomocí jakých mechanismů a na základě jakých předpokladů. V hodnoceném SPL toto chybělo.

V dalších strategiích (SCLLD) by se MASMK měla více zaměřit na rozvoj kapacit veřejné správy území a na podporu spolupráce obcí na řešení problémů a potřeb a realizaci rozvojových projektů. Ke zvýšení zapojení lidí do dění v regionu nepomohly primárně podpořené projekty v rámci opatření IV.1.2, ale právě komunikační nástroje a další aktivity a projekty financované z opatření IV.1.1 nebo jiných grantů a dotací. Nutným předpokladem pro realizaci SCLLD a dalších projektů MASMK je zapojení všech členů, partnerů a aktivních lidí regionu. Na podporu spolupráce a síťován by MASMK měla zařadit do strategie samostatná opatření.

MASMK by se měla více soustřeďovat na iniciování a podporu projektů víceodvětvého partnerství v inovacích, znalostní ekonomice a kreativní ekonomice. SPL se na tyto oblasti v podstatě neorientoval. Intervenční logika SPL přímo inovační projekty neřešila. V tomto ohledu bude nutné, aby v dalších strategických dokumentech MASMK na problematiku inovací, znalostní a kreativní ekonomiky reagovala. MASMK ale sama realizovalo více inovativních projektů a aktivit, zejména v rámci spolupráce s jinými MAS a jinými subjekty v zahraničí.

Spolupráce MAS by měla být zahrnuta do strategie MASMK, kdy cílem je využit zejména přenos nových poznatků a příkladů dobré praxe. MASMK by se měla na podporu a rozvíjení spolupráce se stávajícími i dalšími partnery zaměřovat i v dalších strategiích, zejména ve vazbě na inovace, znalostní ekonomiku, kreativní ekonomiku a využití přírodního a kulturního dědictví v ekonomice.

Ex-post evaluace je ke stažení zde.

3.11. - 5.11. 2018, Svatohuberské menu na zámku ve Křtinách,