Drahanská vrchovina: Krajina příběhů

Severní část Drahanské vrchoviny je zatím pro turisty neobjeveným přírodně atraktivním a historicky bohatým územím, kde chybí tematický program rozvoje turismu z hlediska využití přirozených daností formou tradovaných a dějinně věrných místních historických příběhů. Každý z takových historických příběhů, který se váže ke konkrétnímu objektu má potenciál proměny daného místa na unikátní historickou půdu spojenou s lidskými osudy a místními i celoevropskými dějinami. Příběhy, většinou tradované ústním podáním, při literárním zpracování a kompletaci v příběhovém bedekru zvýší povědomí lokálpatriotizmu místního obyvatelstva, zájem o region jako turistickou destinaci a tím pozitivní dopad na místní ekonomiku.

V rámci projektu budou realizovány následující aktivity: etnologicko-historický výzkum orální historie (v území zrealizujeme etnologické-historický výzkum orální historie, který nám umožní zaznamenat tradované pověsti a historické příběhy, které se vážou ke krajině a jednotlivým přírodním výtvorům), verifikace faktů, vytvoření beletristických díl - povídek, zmapování přírodních zajímavostí, zmapování služeb v oblasti turismu, vydání cestovatelského bedekru Krajina příběhů: Drahanská vrchovina, distribuce bedekru, vytipování potenciálních vypravěčů příběhů dotčených obcí, vzdělávací semináře pro amatérské průvodce, organizace tiskové konference, webová podstránka krajiny příběhů.

Seznam všech podpořených projektů v rámci grantové výzvy naleznete zde.

Obec Senetářov, Spolek Muzeum Senetářov pořádají 16.06.2017 v zahradě muzea Senetářovské gulášové slavnosti. Zahájení ve 13:00.

21.3.2018

28. Velikonoční jedovnický jarmark, sobota 24. března 2018 od 7.30 do 16.00 hodin v sále KD Jedovnice

24.11.2017

27. Mikulášský knižní jarmark, sobota – 2. prosince 2017, otevřeno od 7.30 do 12.00 hodin, sál KD Jedovnice a u KD