Blanenská litina září v původní kráse

Sedm až deset let. Tak dlouho měla původně zabrat kompletní obnova souboru sedmi historických litinových soch z 2. poloviny 19. století, zdobících v současné době nádvoří blanenského zámku a Wanklovo náměstí. Díky dotaci od MAS Moravský kras bylo možné dokončit kompletní rekonstrukci všech sedmi plastik během několika měsíců a sochy se mohly vrátit na své původní podstavce už v polovině letošních prázdnin.
„Odhadované náklady na projekt činily půl milionu. To je pro rozpočet města značná částka. Pokud bychom nenašli jiný zdroj financování, zřejmě bychom nezvládli opravit více než jednu sochu ročně,“ říká Jaroslava Musilová z městského úřadu Blansko.
„Rádi bychom, aby restaurované litinové sochy sloužily coby veřejně přístupná expozice pod širým nebem, propagující historii blanenské umělecké litiny. Doufáme také, že samotné restaurátorské práce, které jsou vzhledem k rozsahu unikátní, přitáhnou k blanenskému muzeu pozornost odborné veřejnosti a zvýší jeho prestiž v odborných kruzích,“ uzavřela Jaroslava Musilová z odboru investic Městského úřadu Blansko.

3.11. - 5.11. 2018, Svatohuberské menu na zámku ve Křtinách,