Spolupráce LEADER

Opatření Programu rozvoje venkova 2007-2013 IV.2.1. Realizace projektů Spolupráce

Dotace bude poskytována na projekty národní spolupráce na území České republiky, s cílem povzbudit spolupráci mezi místními akčními skupinami na území České republiky a na projekty mezinárodní spolupráce s cílem povzbudit vzájemnou spolupráci mezi MAS v rámci členských států EU a jinými skupinami na území třetích zemí, splňujícími podmínky článku 39 odst. 2 Nařízení Komise (ES) 1974/2006 ze dne 15. prosince 2006. Smyslem tohoto opatření je využití příkladů nejlepší praxe k posílení inovačních postupů a přenosu znalostí. Dle těchto pravidel projekt Spolupráce již nespočívá pouze ve společné výměně informací či know – how bez zřejmého vyústění v realizaci konkrétního projektu/výstupu, ale představuje účast MAS na realizaci společně zvoleného projektu s jinou MAS, nebo se subjektem, který uplatňuje přístup Leader v jiném regionu. Přínosem spolupráce na společném projektu je posílení místních aktivit a dalších prioritních efektů, využitím společných zájmů a idejí několika partnerů. Jednotliví partneři projektu Spolupráce tak vnesou do projektu vlastní zkušenosti a identitu, kterými obohatí jeho výslednou realizaci o další přidanou hodnotu.

Základní myšlenkou ve vztahu k ose LEADER je především zlepšení kvality života ve venkovských oblastech, posílení ekonomického potenciálu a zhodnocení přírodního a kulturního dědictví venkova spolu s posílením řídících a administrativních schopností na venkově. Projekty jsou vybírány na základě preferenčních kritérií.